مهدویت"منجی"امام زمان"موعود"انتظار"متن و عکس مهدوی"شعرمهدوی"مدعیان دروغین مهدویت"انتظار"منتظر"شعرمهدی

حاضری غلام امام زمانت بشی؟

آیا حاضرید مانند قنبر که غلام امیرالمومنین(علیه السلام) بود، غلام امام زمانتان شوید؟
قنبر غلام خاص امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام و کسی است که دائما ملازم آن حضرت بود. او دلداده امام علی علیه السلام بود و آن حضرت نیز او را بسیار دوست می داشت.

داستان زندگانی قنبر برای مهدی یاوران و مهدوی باوران دلنشین و جذّاب است.
منتظران بسیاری هستند که آرزو دارند دائما ملازم منجی دوازدهم حضرت بقیه الله باشند.
غلام و دبدادگی به مولا زحمت دارد.سحتی دارد اما شیرینی و حلاوت جاودانگی نیز دارد.

ضمن اینکه درخواست داریم پاسخ سوالی که در ابتدا آوردیم پاسخ دهید توجه شما خواننده گرامی  را به بخشی از زندگانی قنبر(از اسارت تا اسلام) جلب میکنیم:
یکی از روزهایی که جنگ میان مسلمانان و ساسانیان ادامه داشت. سپاهیان مسلمان با کوله باری از غنایم جنگی از راه رسیدند و مانند همیشه گروهی از ایرانیان اسیر را به همراه داشتند. آن ها را به اهل مدینه عرضه داشتند تا هر یک دوران اسارات خود را جایی بگذراند.

در آن میان جوانی بود با موهای برآمده و زایده ای بر سرش که می گفتند پسر حمدان و از سخن گویان حکومتی بوده است.

سر به زیر افکنده و خود را از نگاه های پیروز شدگان جنگ می رهانید. ناگهان نگاهی محبت آمیز بر سرش سنگینی کرد، می خواست خود را پنهان سازد ولی غافلگیر شده بود. زیرچشمی بدان عرب نگریست، او هم جوانی بود با چشم هایی مهربان ولی پر کشش. اندکی موهای جلوی سر را نداشت و آثار جنگ در چهره اش می نمود.

آن جوان عرب این جوان عجم را به غلامی اش برگزید. به این عزیز دیروز و ذلیل امروز کنیه ابوهمدان بخشید و وی را قنبر نامید.(۱)

از آن پس همواره همراه و یار مولایش علی بود. خیلی زود با محیط خو گرفت و خیلی چیزها آموخت. اجرای حدود الهی و تعزیرات حکومتی را برعهده گرفت و با این اجرای عدالت خود را در زمره عادلان وارد ساخت تا جایی که مولایش نیز به عدالت وی گواهی داد.

«ابوعمرو کشی» با اسنادی روایت می کند که امیرالمومنین علی (ع) این بیت را می خواند و در آن از قنبر یاد می کردند.

اِنّی اِذا اَبْصَرْتُ شَیْئا مُنْکَرا × اَوْقَدْتُ نارى وَ دَعَوْتُ قَنْبَرا

یعنی: هرگاه کاری سخت و ناخوشایندی پیش می آید، آتشم را می افروزم و «قنبر» را فرا می خوانم. او در سفر و حضر در خدمت مولای متقیان و آماده اجرای هر دستوری بود. اینکه او را غلام علی (ع) دانسته اند، به خوبی نشان میدهد که او بیش از اصحاب دیگر به علی (ع) نزدیک بوده است.

پی نوشت:
۱)الارشاد، ص۱۷۳؛ بحارالانوار، ج۴۲ ، ص۱۲۶

اشتراک گذاری
2 دیدگاه ها
 1. ناجی دلها می گوید

  با سلام
  درسته که هر کسی فط خودش میتونه جای خودش باشه ولی قنبر دلی داشت که خریدارش امام زمانش بود
  امام زمان ما خیلی وت خریدار دلهاست…شاید هم صدها قنبر خریداری کردن ولی هنوز تعدادشون کامل کامل نشده … قنبر شدن حتما هزینه میخواد… ولی خب هیچ وت نمیتونم ادعا کنم هزینه ای دادم یا هزینه ای کردم چون هنوز آثارش رو در خودم ندیدم فعلا که امام زمانم داره برام هزینه میده

 2. mahdi gh می گوید

  مسلما شیعیان و کسانی که واقعا محبت اهل بیت (ع) در دلشون باشه دوست دارن مثل قنبر غلام امام زمان عج باشند.
  اما در حال حاضر غلام امام زمان عج شدن به نظرم خیلی سخت تر از کاریه که قنبر انجام داد. از بهره مندی از امام حاضر گرفته تا شرایط جامعه امروزی
  در هر صورت امیدوارم که بتونیم طوری رفتار کنیم که موجب خشنودی خداوند و امام زمانمون باشیم.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.